Marmaris & Yakın Çevresi

Marmaris & Yakın Çevresi

Marmaris, Türkiye'nin güneybatı sahilinde Ege ve Akdeniz'in kesiştiği noktada Muğla iline bağlı bir liman kenti. Turizm açısından Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Marmaris, Ege kıyılarının en büyük tatil yeri konumunda. Ege ile Akdeniz’in buluşma noktası. Zengin tarihi ve muhteşem doğası ile Marmaris Yarımadası, bu coğrafi konumuyla tarih boyunca sayısız uygarlıkların yerleşim yeri olmuş, çok sayıda limana ve kente evsahipliği yapmıştır. Doğal güzellikleri, uzun sahil şeridi, çam ormanlarıyla kaplı tepelerinden muhteşem manzarası, bakir koyları, eşsiz plajları, antik kentleri, yat marinaları ve her türlü aktiviteyi sunmasıyla beraber Marmaris her yıl yüz binlerce turist ağırlamakta. 
Marmaris merkezinin Marmaris Kalesi, Marmaris Rıhtımı ve Marmaris Marina ile çevrilmiş bölümü "Tarihi Kent Merkezi" olarak adlandırılmaktadır. Marmaris Kalesi'nin de bulunduğu tepelik alanda Osmanlı döneminde ait 16'ncı yüzyıldan kalma tarihi yapılar mevcuttur. Bu tarihi bina ve yapıların pek çoğu zaman içerisinde restore edilmiş ve halen restoran, bar ve mağaza olarak hizmet vermektedir. Ev olarak kullanılan çok az sayıda yapı vardır. Tarihi kent merkezinin dar sokaklarında ahşap evlerin arasında dolaşmak oldukça etkileyici. Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müzesi ve Marmaris Büyük Çarşı, bu bölgenin göze çarpan etkileyici yerlerindendir. Marmaris'in konaklama yerleri genellikle sahil şeridi boyuncadır. Marmaris'in en çok tercih edilen konaklama bölgesi olarak Uzunyalı PlajıSiteler ve Armutalan'ı da kapsayan Marmaris merkez bölgesi başta gelmektedir. Marmaris merkezinden sonra daha sakin ve Marmaris'in kalabalıklığından uzakta konaklamak isteyenler için en çok tercih edilen tatil beldesi ise İçmeler'dir. Daha sonra ise Turunç gelmektedir. Ayrıca, Marmaris'in çevresinde yaklaşık 50 kilometrelik bir alanda muhteşem koylarda çok sayıda tatil beldesi bulunmaktadır. Bu beldelerden; Hisarönü, Orhaniye, Selimiye, Bozburun ve Akyaka orta büyüklükteki koylarda yer almakta, Kumlubük, Çiftlik, Söğüt ve Turgut ise küçük koylarda yer almaktadır. Marmaris'e ilk gelişiniz değilse ve daha farklı ve sakin bir tatil arıyorsanız, bu beldeleri de deneyebilirsiniz. 

Marmaris, ayrıca camping ve glamping (butik lüks camping) sevenler için de adeta bir cennet köşesidir. Marmaris ve çevresinde muhteşem koylar ve yeşillikler arasında çeşitli imkanlar sunan kamp alanları, orman kampları, plaj kampları, bungalow kampları ve lüks kamplar (glamping) da mevcuttur. 

Marmaris günlük turları, Marmaris ve çevresini gezip görmek, muhteşem doğasını içinize çekmek ve Marmaris'te eğlenceli vakit geçirmek için çok idealdir. Marmaris tatiliniz süresince sayısız Marmaris turuna katılarak Marmaris'te güzel aktiviteler yapabilirsiniz. Marmaris'te günübirlik tekne turları, özellikle deniz tutkunları için Marmaris'te yapılabilecek güzel aktivitelerden birisidir. Marmaris merkezinde sahil boyunca, Uzunyalı ve İçmeler plajlarında yer alan tur tekneleri ile Marmaris ve çevresindeki güzel koylara, adalara ve büklere yapılan günübirlik tekne turlarına katılarak Marmaris tatilinizin tadını doyasıya çıkartabilirsiniz. 


Marmaris ayrıca yat turizmi ve mavi yolculuğun önemli merkezlerinden biri. Dalaman Havalimanı, Muğla, Datça ve Fethiye'ye ulaşım olarak büyük kolaylık bulunmakta. Marmaris'te ve çevresinde çok sayıda koy ve plaj bulunmakta. Çevre koylara ve Dalyan'a düzenlenen günübirlik tekne turları revaçta. Türkiye'nin en büyük marinalarından Marmaris Yat Marinası yat turizmi için önemli değere sahip. Ayrıca buradan Rodos adasına da düzenli olarak seferler yapılmakta. Marmaris, dünya çapında kalite ve konfora sahip lüks otel ve resortları, restoranları, gece hayatı ve alışveriş imkanlarıyla her bütçeye uygun bir tatil imkanı sunmakta. Konaklama tesisleri genelde sahil boyunca uzanmakta. Sahil kenarında bulunan yüzlerce restoran, disko ve cafeler gelen ziyaretçileri cezbetmekte. 

Marmaris'e ulaşım çok kolay ve pek çok alternatif mevcuttur. Marmaris'e en yakın havaalanı Dalaman Havaalanı olup Marmaris'e mesafesi yaklaşık 88 kilometredir. Marmaris'e ulaşım için en pratik ve kolay yol olan uçak ile ulaşım için özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara'dan tüm büyük havayolu şirketleri ve özel havayolları Marmaris'e sayısız seferler düzenlemektedir. Otobüs ile yolculuk İstanbul'dan yaklaşık 13 saat, İzmir'den 5 saat, Ankara'dan 10 saat ve Bodrum'dan 3 saattir. Marmaris otogarı (Marmaris Otogarı Telefon: 0 252 412 30 37) Marmaris'in hemen girişinde yer almaktadır. 

Marmaris'te kent içi ulaşım çok iyi organize edilmiş durumda. Marmaris Çevre Beldeler ve Köylerine düzenli olarak dolmuş ve otobüs seferleri yapılmakta.

Marmaris'te konaklama imkanları çok zengindir. Marmaris'te dünya çapında kalite ve konfora sahip, 5 yıldızlı otellerden, ultra herşey dahil ve herşey dahil konseptinde hizmet sunan tatil köylerine ve ayrıca butik otellerden uygun bütçeli apart otel, tatil evleri ve pansiyonlara kadar çok sayıda konaklama imkanı bulunmaktadır. Marmaris'te her bütçeye uygun bir konaklama imkanı mutlaka vardır. Marmaris otelleri, Marmaris Apart Otelleri ve Marmaris pansiyonları özellikle yaz aylarında 400.000'i aşkın yabancı turisti ağırlamakta. Bu özellikleriyle beraber Marmaris, Ege ve Akdeniz'in turizm cenneti olarak da adlandırılabilir. 

Marmaris'te tipik Ege ve Akdeniz iklimi hakimdir. Yazın sıcak, kış yağmurlu geçiyor. En sıcak aylar ise Temmuz ve Ağustos.